Legutóbbi hosszabbtávú elemzésünkben boncolgattuk, hogy az Eurózóna államainak gondjai egyre kisebb hatást fejtenek ki az EUR árfolyamára, és főleg a kamatemelési várakozások mozgatják piacot, emiatt tulajdonképpen lassú, de többé kevésbé biztos EUR erősödést várunk a nyár folyamán (itt megtekinthető az elemzés: http://vimeo.com/22518864).
A minap azonban olvastam egy világvége hangulatot idéző cikket a Daily Telegraphban, amit érdemesnek tartok itt megosztani Veletek, hiszen a képet mindenképpen színesebbé, árnyaltabbá teszi.
Az elkövetkező napokban meg fogjuk látni, hogy Görögországot újabb segélycsomaggal megmentik vagy hagyják ”elhullani”. Mi történhet, ha Görögország tönkremegy?
- minden bank fizetőképtelenné válik Görögországban
- minden bankot államosítanak Görögországban
- betiltják a kifizetéseket a bankokból
- a betétesek tüntetéseinek megfékezése végett kijárási tilalmat vezetnek be, akár katonai közigazgatást (lásd Argentina 2002-es válsága)
- új pénzt vezetnek be (ez általában igaz a csődbe jutott államokra) és az adósságot ezentúl ebben a pénznemben denominálják
- ez az új pénz 30-70 százalékkal leértékelt lesz (50%-nál nagyobb leértékelés valószínű), így az euróban mérhető adósság nagy részét elinflálják
- a portugál kormány megnézi, lesz-e káosz a görögöknél, ha nem, akkor ők is csődöt jelentenek
- jónéhány német és francia bank bajba kerül, mert a görög hitel nem lesz visszafizetve, így nem fognak elegendő tőkével rendelkezni
- az ECB fizetésképtelenné válik, szintén a nagy kitettség miatt Görögország (és Írország, Portugália) felé
- a francia és német kormányok eldöntik, hogy a) feltőkésítik az ECB-t, vagy b) engedik az ECB-nek a pénznyomtatást, ezzel fizetőképes lesz (ez egyelőre tiltott az alapító okirat szerint…de a görög, portugál és ír mentőcsomag módja is tiltott…)
- feltőkésítik a saját bankjaikat és véget vetnek a segélycsomagoknak
- a spanyol kötvényekért óriási kereslet lesz, mert feltételezik a befektetők, hogy a bankok adósság-részvény cserével tőkésítik fel magukat
- ez a feltételezés igaznak bizonyul, a spanyol bankokat így tőkésítik újra
- a kötvénytulajdonosok feljelentik a spanyol bankrendszert az európai bíróságokon, a magántulajdon megsértése miatt. Vélhetően nem fognak rájuk figyelni.
- a figyelem inkább a brit bankokra irányul, akik szintén nagy kitettséget vállaltak, főként Írország felé…
Ez a vázlat a Daily Telegraph május 23-ai száma alapján készült. A forgatókönyv nagyon bearish, de nem áll messze a lehetséges végkifejlettől, ez minden bizonnyal igaz. Az elkövetkező napok kritikusak az Európai Unió jövőjének szempontjából, egyelőre megoldás nincs, csak a piacok nyugtatása, semmitmondó nyilatkozatokkal. Az világos, hogy a végtelenségig nem lehet pénzzel tömni a csődhelyzetben levő országokat, de az is valószínű, hogy a legutolsó esetben fogják csak hagyni az EU vezetői, hogy az unió szétessen. Mert egyelőre ezzel – úgy tűnik – mindenki megütné a bokáját.
Szóval érdemes most odafigyelni, mert egy, - a vártnál megatívabb hír vagy megingás - megint megrángathatja az árfolyamokat. Persze a másik oldala a történetnek, hogy volatilis piacokon lehet igazán nagyot keresni!