Kezdjük egy kicsit az aktuális események áttekintésével! A hét ”Top Sztorija” – Az amerikai FED optimistább a gazdasági kilátásokkal kapcsolatban, miközben egész Európa a hitelminősítők célkeresztjében szenved.
A fenti események eredményeképp EURUSD 1,30 alá látogatott el a héten – a BPForex le is zárta 1,3555-ön nyitott short pozícióját. Legutóbb egy évvel ezelőtt járt itt a devizapár, akkor egy emelkedő trend korrekciójának volt végső állomása az 1,30-as szint. Most az elmúlt hónapok eső trendje közepette érkeztünk el ide… Idevág egy korábbi elemzésünk, melyben a dollár LIBOR alakulásával érveltünk alacsonyabb EURUSD árfolyam mellett – jelenleg a dollár 3 hónapos LIBOR 0,55 fölött van már, megtörte 2010. nyári lokális csúcsát.
A FED az év utolsó monetáris politikai meetingjén megtartotta az utóbbi hónapokra érvényes kiváró álláspontját, de valamelyest optimistább hangot ütött meg az USA gazdaságának alakulásával kapcsolatban. QE3-ról és más könnyítő, gazdaságélénkítő lépésről nem ejtettek szót. Így a befektetők továbbra is az USD ”oltalma” alá menekülnek, ezzel a 2010. év végi magasságokat közelíti az USD index árfolyama. Várjunk csak egy kicsit! Szóval még nem törte meg a 2010. végi 81-es szintet? Mit is mondtunk az EURUSD-ről, 2010 végén volt legutóbb 1,30? Micsoda egybeesés! Készüljünk fel egy komoly short squeez*-re ebben a devizapárban, ha az USD index nem haladja meg a 81,23-as, napokban beállított lokális maximumát! A cikk írásakor EURUSD árfolyam 1,3025.
EUR
Elemző szoba szolgáltatásunkban figelmeztettük az előfizetőket, hogy december 8-án újabb kamatvágást várunk az ECB-től, ami be is következett, az európai alapkamat 1%-ra mérséklődőtt. A piac üdvözölte az újabb kamatvágást, lévén jelen helyzetben a monetáris könnyítés jól jön a bankoknak. Sőt, több bank az 50 bázispontos kamatvágást is elképzelhetőnek tartotta. A probléma akkor jött, amikor Draghi nyilatkozatával megmutatta a piacnak azt az énjét, amitől Trichét távozása után kicsit tartani lehetett: korántsem annyira erőskezű és határozott jellem az olasz, mint elődje. Összevissza beszélt, például azt nyilatkozta, hogy a bankok hitelezzenek többet, de emellett növeljék tartalékaikat. A piac nem szereti, ha egy jegybank vezető (vagy egy gazdasági miniszter, de ez egy másik poszt lesz...) ennyire mellényúl a szavaival. Draghi azt is hozzátette, hogy az ECB nem fogja növelni az európai kötvényvásárlásra fordított forrásait. Tehát a monetáris könnyítés után kialakult jó hangulat pillanatok alatt pánikszerű Euró eladásba fordult, az 1,30-as szint felé segítve az USD-vel szemben.
A december 9-ei európai vezetők találkozója is érdekes fordulatot hozott, Cameron brit miniszterelnök elérte, hogy országát gyakorlatilag kiközösítsék az EU tagjai. 26 európai állam egyetértett abban, hogy szigorúbb szabályok mellett írják újra az EU alaptörvényeit, míg a brit könnyítéseket akart elérni országának. Legfőképp Sárközy ágállt ez ellen, azt nyilatkozva, hogy Nagy-Britannia tulajdonképpen soha nem volt teljes jogú tagja az EU-nak. Később Cameron jobbját is elutasította, kvázi kitért a kézfogás elől. Ez a kakaskodás természetesen a hitelminősítőket nem arról győzte meg, hogy Európa egységesen mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy új alapokra helyezzék a közösséget, így a – szintén az Elemző szobában említett – francia leminősítés AAA státuszról egyre biztosabb. Azóta már az egész Eurozóna, tehát Németország is negatív figyelőlistán van. Ha a fent említett short-squeeze be is következik EURUSD-ben, az Euró továbbra is erős nyomás alatt marad az elkövetkező hetekben. Ezt megcáfoló pozitív hírt egyelőre nem látjuk, hogy honnan várhatnánk. Talán a britek mégis beadják a derekukat, hiszen bankjaik EU kitettsége elég nagy, így lenne ráció mögötte! Ha így lesz, az EUR/USD újra ellátogathat az 1,32-1,33-as szintekig.
AUD, CHF és a CAD 2012-ben
"Technikai elemzés" rovatunkban a múlt heti arany elemzés után most az AUD, CHF és CAD devizahármassal foglalkozunk, leírjuk ezekkel kapcsolatos várakozásainkat a jövő évre vonatkozóan.
AUD és CHF a legrosszabban teljesítő deviza 2012-ben?
Az Ausztrál dollárról köztudott, hogy erősen befolyásolja Kína gazdaságának alakulása, hiszen az ázsiai régióban gyakorlatilag minden ország profitál abból, ha a kínaiaknak megy a szekér, és megszenvedi, ha visszaesést mutatnak az adatok. Az utóbbi hetekben egyértelműen ez utóbbi következett be, Kína gazdasági növekedése visszaesőben van. Mit várhatunk az AUDUSD árfolyamában tehát? Vessünk egy pillantást a kínai fogyasztói árindex és az AUDUSD grafikonjára. (Kattintásra nagyobb méretben nyílik meg!)
Jól látszik a pozitív korreláció a kínai CPI és az AUDUSD árfolyama között, még azt is el lehet mondani, hogy a visszaesések is egymással arányosak a két grafikonon. Természetesen nem vizsgáltuk most az USD teljesítményét az egyes szakaszokban – mindenképpen befolyásolja az AUDUSD alakulását, – azt viszont kijelenthetjük, hogy a 2008-2009-es helyzethez hasonlóban van a világ gazdasága, és az USD egyre keresettebb termék. Ha folytatódik a zöldhasú erősödése vagy akár fokozódik az elkövetkező hónapokban, és a kínai adatok továbbra is csalódást keltenek, hasonló esést tapasztalhatunk majd az AUDUSD árfolyamában, mint 3 évvel ezelőtt. Azt is említsük meg, hogy a legutóbbi 25 bázispontos kamatvágás után újabb csökkentéseket árazhat be a piac (2012 végére jelenleg 1% kamatcsökkenést várnak!). Megéri figyelni ezt a devizapárt!
Ha a svájci frankot említjük, a legtöbb magyar adósnak összerándul a gyomra. A CHF olyan magasságokba jutott gyakorlatilag mindegyik devizával szemben 2011 nyár végére, hogy az már a svájciaknak is fájt. Beavatkozott a jegybank, sikeresen egyelőre, viszont a fájdalmat még mindig érzi a svájci gazdaság, várhatóan fogja is még egy darabig. Nézzük az USDCHF és a KOF** gazdasági barométer grafikonjait! (Kattintásra nagyobb méretben nyílik meg!)
Az ábrán látható, hogy hasonló helyzetben az utóbbi 10-15 évben csak a 2008 Q1 – 2009 Q1 időszakban volt a svájci gazdaság – természetesen a válságot akkor minden ország megérezte. Jelenleg a gazdasági kilátások csökkenésére más okokat sorolhatunk (nagyrészt a brutálisan megerősödött CHF okolható), de a végeredmény ugyanaz: az ország szép lassan recesszióba fordul, a helyzet olyannyira súlyos, hogy az SNB (svájci jegybank) negatív kamatrátát is fontolgat a jövő év elején bevezetni. Érdemes figyelni 2012 elején a GDP alakulását is, Q3-ban 0,2%-os növekedést produkált az ország, a negyedik negyedéves adat könnyen lehet negatív az eddig ismert Q4-as gazdasági adatok (kiskereskedelmi eladások, az előbb említett KOF indikátor, stb…) ismeretében. A kormány tanácsadói legutóbbi (december 13-ai) beszámolójukban még mindig erősnek ítélték meg a svájci frankot, tehát számíthatunk arra (a piaci pletykák már régóta erről szólnak), hogy az adatok alakulásának fényében további jegybanki beavatkozás várható a CHF árfolyamában. Tehát, ha nem is súlyosbodna az európai és svájci gazdaság helyzete, a várható további interveniálás (direkt piaci művelettel és monetáris politikai eszközökkel) miatt a CHF további gyengülése várható, hamarosan ismét paritáson találhatja magát az USD-vel szemben.
CAD lehet 2012 legnagyobb nyertese?
A kérdés csak igen spekulatív gondolkodással, kevés ténnyel alátámasztva tudjuk megmagyarázni, de kétségtelen, hogy az ember valamiért azt érzi, hogy a 2012-es év jó lehet a CAD-nak.
A Kanadai dollár egy egyedülálló nyersanyag deviza. Az aktuális ereje nem feltétlenül a kanadai gazdaság alakulásától függ, nagymértékben ugye az olaj világpiaci ára és a ”jószomszéd” USA gazdasági kilátásai is befolyásolják. Nem akarunk abba a hibába esni, hogy a mi elképzelésünket próbáljuk innen-onnan összeszedett információ morzsákkal, pletykákkal igazolni – ez sajnos elterjedt elemzői hiba. Azonban egyetlen dolgot leszögezhetünk: a Bank of Canada legutóbbi nyilatkozata igen optimista volt, az amerikai gazdaság lassú javulása, az olaj árának számukra kedvező alakulása és a fő kanadai gazdasági mutatók alapján nem zártak ki egy esetleges kamatemelést a jövő év első felére. A piac jelenleg kamatvágást vár 2012-ben (áprilisban még kamatemelésre spekulált 2012-re), természetesen ez hónapról-hónapra változhat – ismerve a BoC gyors véleményváltoztatási hajlandóságát –, de érdekes, hogy így sem gyengült túlzottan a CAD az utóbbi hetekben. Felmerülhet a kérdés, hogy mivel szemben érdemes akkor a CAD-ot figyelni? Az USD nem feltétlenül jó választás, a gazdaságok előbbiekben említett párhuzamos alakulása miatt. A mi választásunk a GBP, a brit devizával jövő héten foglalkozunk részletesebben, ott fogunk kitérni a GBPCAD kereszt technikai elemzésére. Érdemes tehát ismét olvasni blogunkat egy hét múlva!
*short-squeez: gyakran használt kifejezés a Wall Streeten. A jelenség akkor következik be, ha egy tőzsdei instrumentum kereslete nagyon nagy mértékben meghaladja a kínálatot (a kínálat gyakorlatilag nullára csökken), piaci vákuum keletkezik. Ekkor az árfolyamot ”felszippantja” ez a vákuum, az ár gyors ütemben emelkedik.
** KOF gazdasági barométer: a svájci gazdaság irányának következő 6 hónapját mutatja.