A hét sztorija (03.12-18.) - A héten olyan érzésünk volt, hogy a piac megtisztul. Alacsony forgalom és nyugodt mozgás jellemezte a kereskedést, az elmúlt hetek legfontosabb mozgatórugója, a görög dráma - egyelőre úgy tűnik - lezárult. A pihenő jókor jött, ugyanis a jövő héten a makrokalendárium tömve van és több jegybanki illetékes is tiszteletét teszi a mikrofonok előtt.
Az elmúlt hét legfontosabb tanulsága az, hogy a fogyasztási és inflációs adatokat az emelkedő energiaárak elkezdték rontani. A Fed heti nyilatkozatában kiemelte, hogy az olaj és gázárak növelik az inflációt, azonban szerintük ez csak időszakos. A pénteki napon az amerikai CPI adatban látható meglepő elmaradás azonban ennél nagyobb problémát vetíthet előre. A rosszabb CPI az áprilisi első negyedéves US GDP-re nézve borús képet fest, spekulációnk tehát egyre biztosabb előrejelzéssé válik (olvassátok el egyel ezelőtti blogposztunkat ezzel kapcsolatban). Emellett a bíztató amerikai adatok ellenére "frusztrálóan lassúnak" tartják a gazdasági fejlődést a központi bankban, tehát továbbra is várhatóak monetáris intézkedések valamilyen formában. Nem véletlen, hogy QE3 hiányában is tovább emelkednek a vezető tőzsdeindexek, 2013-ra 25 bázispontos kamatemelést áraz a piac. Az amerikai kötvénykamatok is szépen emelkednek a hónap eleje óta, természetesen ez okozza elsősorban azt a furcsa tényt, hogy az USD erősödik és az indexek is feljebb kúsznak. Ez arra enged következtetni, hogy az USD márciustól már nem csak akkor erősödik, ha rosszak a világgazdasági kilátások és félnek a befektetők.
Az USDJPY-ben azonban egy pillanatnyi megtorpanás látszik, köszönhetően a pénteki rossz US árindex adatnak. Vajon jöhet-e további korrekció a devizapárban? Közeledik a japán pénzügyi év vége, így a vállalatok külföldi profitjaikat realizálhatják a kedvezőbb Yen árfolyamot kihasználva. Ugyanis ha a Yen visszaerősödne, akkor profitjaik kevesebb Yent érnének. Nem zárhatjuk ki, hogy a profitrealizálások még márciusban lejjebb vihetik az USDJPY árfolyamát, azonban ebben az évben továbbra is az USD vételét tartjuk ésszerű befektetésnek a JPY-vel szemben, hiszen Japán erősen támaszkodik a nyersolaj- és gáz importjára, így az áremelkedés komoly fékként hat a deficites gazdaságra.
EUR
A határidős piacon ismét csökkent az EUR shortosok száma. Ez koránt sem jelenti azt, hogy nem gyengülhet az EUR, sőt, így teremtődik ismét lehetőség a maradék shortosok számára, hiszen vannak vevők a piacon. Valamilyen katalizátor azonban kell ehhez, egyelőre viszont EUR pozitív hírekről tudunk beszámolni. Az EFSF (Európai Pénzügyi Stabilitási alap) 40%-os növeléséről írtak pénteken a pénzügyi fórumokon,valamint a spanyol, olasz és portugál kamatok is stabilak. A héten az európai beszerzési menedzser indexek dönthetik el, hogy az EURUSD kitör-e 1,3000 - 1,3220-as sávból. A hét elején, amíg az 1,3120 támaszként funkcionál, érdemes a range tetejét megcélozni, figyelemmel arra, hogy még mindig eladási trendben gondolkodunk hosszabb távon.
GBP
Az Eurónál sokkal határozottabb erősödést mutatott be a hét végére. Az előttünk álló napokban nagyon fontos adatok határozzák majd meg a deviza útját (költségvetés ismertetése, a legutóbbi jegybanki találkozó részletei és fogyasztói árindex). Az árindex emelkedését várjuk, a fentebb ismertetett emelkedő energiaárak miatt. Ennek tükrében meglepő lenne, ha további monetáris könnyítés fontolgatásáról beszélnének a jegybanki nyilatkozatokban. A költségvetéssel kapcsolatban pedig azt mondhatjuk, 2011-12-es évben sikerült a vártnál nagyobb mértékben visszaszorítani a költekezést, azonban a monetáris könnyítések és a deficit csökkentése között nehéz megtalálni az egyensúlyt. Mindezekkel együtt pozitív nyilatkozatokra számítunk a büdzsével kapcsolatban.
AUD
A jegybankot leginkább a munkaerőpiac aggasztja. Láthattuk a múlt hét elején, hogy növekedik a munkanélküliség. Emiatt a keddi jegybanki nyilatkozatot pesszimistábbra várjuk az előző havinál, ne felejtsük azt sem, hogy a piac erre az évre 50 bázispontos kamatcsökkentést áraz be! Továbbra sem látjuk tehát értelmét azzal kapcsolatos nézetünk változtatásán, hogy az AUD az év eleji erőfitogtatás ellenére - vagy talán épp ezért - a 2012-es év egyik legnagyobb vesztese lehet a USD-vel szemben.