A tegnapi részben bemutatott politikai irány, bizonytalanság és várható reformok után vizsgáljuk meg, milyen piaci hatásai lehetnek ezeknek, szintén a Goldman Sachs elemzése nyomán. „A kiigazítások, foltozások visszaállíthatják a bizalmat, de a befektetők addig nem fogják jelentősen újraárazni a piacot, amíg konkrét haladást nem látnak a reformok terén… de a reformok talán nem minden szektornak lesznek kedvezőek.”
FX: USD/CNH nagyobb rugalmasságot és volatilitást mutatott az utóbbi 12 hónapban. 2012 áprilisában a Yüan kereskedési sávját kiszélesítették, melyet a devizapár először 2012 őszén használt ki teljes mértékében. Ezeket a fejleményeket kis, előre mutató lépéseknek tekintjük a CNH reformjában, az új vezetés pedig várhatóan ebben az irányban halad tovább. (A platformjainkban kereskedhető az USD/CNH és CNH/JPY devizapár is!)
Kamatlábak: az USA és a többi, vezető fejlett ország hosszú távú kamatlábait befolyásolhatja a vezetésváltás, ha gazdaságpolitikájukban éles fordulat következik be (például, ha az új vezetés jelentős monetáris könnyítés mellett dönt, a kínai növekedés erősödésével kapcsolatos várakozások pozitívan érintik majd a globális gazdasági növekedést is).
Hitel: várhatóan nyomott hatása lesz a vezetésváltásnak a hitelpiacokra, globálisan és Ázsiát tekintve is. A politikai bizonytalanság a jelenlegi hitelpolitika megőrzése mellett szól, míg a gazdasági és társadalmi stabilitás megőrzése továbbra is könnyítő intézkedéseket kíván. Az egyensúly megőrzése szerény gazdasági növekedést vetít előre, amely támogatólag hat majd hitelminősítés szempontjából a ciklikusan kiszolgáltatott cégekre.
Tőke: Úgy gondoljuk, a befektetők hite a strukturális reformok felé igen kevés a következő negyedéveket tekintve. Az A-részvényekbe fektetők pesszimisták a gazdasági növekedéssel kapcsolatban, így bármilyen növekedésre irányuló reformintézkedés az új vezetés részéről komolyan megemelné a részvények árát.
Árupiac: rövidtávon a hatalomátadás várhatóan kevés hatással lesz a nyersanyagpiacra (kereslet, kínálat és árak tekintetében). A kínai gazdaság átalakítása exportvezéreltből fogyasztásvezéreltté azonban hatalmas közép-távú hatással bírna a nyersanyagokra. A kínai gazdasági növekedés kevésbé lenne nyersanyagcentrikus, sokkal inkább nyugatias. A relatív nyertesek lehetnek az alumínium (autók, csomagolás) és nikkel (rozsdamentes acél), bár a kínálat megnövekedése vélhetően tompítaná a hatást mindkét piacon. Az energiaforrások tekintetében a gázolaj (szállítás), dízel és jet üzemanyag lehet nyertes, az ipari tüzelőanyagok kárára (petrolkémia). A hangsúly megmarad a jelenlegi 5 éves energiaterven és ez támogatja majd a természetes földgáz iránti keresletet, melyet a szállításban és energia előállításban használnak majd fel a szigorúbb károsanyag-kibocsájtási/környezetvédelmi szabályok miatt. A folyamatosan növekvő bevételek várhatóan megemelik a fehérjefogyasztást (húsipar) és a szójabab is nyertes lehet a felvirágzó, ipari disznótenyésztés hatására.
… A befektetők egyre inkább aggódnak a Kínában tapasztalt gyors hitelállomány növekedés miatt a 2008-as válság óta, méginkább azon, mennyire hatékonyan osztották ki a bankok a hiteleket. Az új vezetésnek inkább előbb, mint utóbb kell megnyugtatnia a befektetőket, hiszen a privát szektor vélhetően kulcsfontosságú szerephez jut Kína jövőjét illetően.
A 7 legfontosabb teendő, mely megalapozza az utat a szebb jövő felé
1, Árszabályozás visszafogása: piaci árazás felé való eltolódás, különösen az olaj, nyersanyagok és szolgáltatások (pl. légitársaságok) terén.
2, Adóreform: a privátszféra adóterheinek csökkentése, indirekt adóktól a direkt adók felé való haladás (vagyon- és tulajdon alapú adók).
3, Energiatakarékosság: szigorúbb kibocsátási előírások, alacsony energiafogyasztás, zöld termékek támogatása.
4, Társadalombiztosítási háló és egészségügyi reformok: nyugdíjreform, szociális ellátás, oktatási reform, egészségügyi reform.
5, Pénzügyi szektor szabályozottságának enyhítése: kamatszabályozás csökkentése, biztosítási befektetési lehetőségek liberalizációja… stb.
6, Pénzügyi szektor megújítása: vállalati- és önkormányzati kötvénypiacok, új termékek.
7, Vasút újraszervezése: A Vasúti Minisztériumot fel kell osztani több részre a szabályozás és üzemeltetés szétválasztásához és meg kell alapozni a piacvezérelt, fenntartható szervezetek számára az utat.
Végül, a Goldman ügyfeleinek informális, nem reprezentatív véleménykutatása alapján a várakozások a reformokkal kapcsolatban alacsonyak… Lesz-e min meglepődniük?
Forrás: Goldman Sachs