Ha türelmetlen vagy, már most legörgethetsz a képekig, leírásokig. Viszont ha türelmetlen vagy, soha nem fogsz a tőzsdén pénzt keresni. Szóval kezdjük egy kis kerülővel.
Életre hívtuk a vegytiszta technikai megközelítést, BPAktív címszó alatt. Miért is?
A funda elemzés a hírek okozta várható mozgást előre próbálja kikövetkeztetni, a technika a hírekre adott reakcióból (utólag) illetve hírmentes időszakokban szimplán a grafikonra támaszkodva próbál a kialakult hangulat irányába kereskedni (valójában mind a két megközelítés azt próbálja megfejteni, a piacmozgató nagyok hogyan gondolkoznak, mikor lépnek akcióba, csak ez egyik logikai, a másik inkább vizuális alapú elemzés).
Mindemellett van egy fontos különbség: a fundamentális ritkább kereskedést tesz lehetővé, az aktív jelenlét csak technikai vizsgálat bevonásával oldható meg.
Miért van jelentősége az aktivitásnak?
A sikeres piaci tevékenységhez elengedhetetlen a stratégiá(i)nk teljes fokú ismerete és az ahhoz való ragaszkodás.
Mennyi idő alatt alakul ki hit a rendszerben? Mérvadó vélemények (és a tapasztalat) szerint legalább 500 élő kereskedés (nem backteszt!!) adja meg a tényleges képet.
Itt álljunk meg egy pillanatra, ez roppant elgondolkodtató.
Napos grafikonon dolgozol? Az jó, szép, átlátható, megbízható idősík (mi is szeretjük). Hány tréded van egy így egy hónapban? 3-4? Akkor egy évben 40-50? Tíz év múlva lesz meg az 500?
És mennyi idő alatt csinálod ezt meg m5-ben - napi 2?, heti 10?, évi 500? Érthető a különbség?
A tréderré váláshoz sok időre van szükség, mert a játék alapvető része a lesben állás, és csak a rendszer szabályainak megfelelő jelzések esetén való piacra lépés. (Akármilyen hihetetlen, még m5-ben is vannak olyan napok, hogy nem kínálkozik alkalom kereskedésre.) Kérdezzetek meg rutinos, harcedzett daytrade-ereket, m5-ben az átlag napi 2-3 entry reális gyakoriság. No, ezért érdemes rövid idősíkon is tanulni, jelentős mértékben felgyorsítható az a folyamat, melynek végén eljutunk a profitos kereskedéshez.
Itt, a most indított BPAktív berkein belül futó közös munka során sem az a cél, hogy egy stratégiát mindenkire ráerőltessünk, hanem 4-5 különböző idősíkú, találati arányú, mentalitású rendszert bemutassunk, és mindenki gondolkozzon el, hozzá vajon melyik irányvonal áll legközelebb. Van köztük m5-ös sztráda, van h1-es trendkövető, van csak nap végén, zárásra koncentráló (napi 10 perc munkát igénylő) és van olyan is, ahol a trendet sem kell figyelni, egyszerű matematikai alapú stratégia.
No, akkor nézzünk rá a második szignálunkra:
Technikai elemzéskor a lendületet keressük. Tehetjük ezt kétféleképpen:
- trendirányban
- szintet kereskedve
A klasszikus oktató anyagok érdemben előbbivel foglalkoznak, holott az ármozgások mindössze 30%-át teszik ki trendirányú fejlemények.
Az első stratégia ismertetésekor már kitértünk az egyfüggvényes trendmeghatározásra (4 ema) illetve az osztott grafikonos beállításra. Ezekről ITT olvashattok.
A szintkereskedő a nagy kutyák által is használt H4-es idősíkot hívja elő annak meghatározására, mely fontos szinteken keresnek (mi több: idéznek elő!) a banki és hedge fund tréderek fordulást.
Ha valaki trendsemleges szintkereskedésre adja a fejét, gyakorlatilag átírja a nemzetközi szlogent:
Trend is your friend helyett Volume is your friend.
Nézzük meg ezt charton: NZD/USD.
Két-három hónapot akarunk csak visszanézni, vagy annyit, hogy kirajzolódjon néhány szép szint. Ha nem akar sikerülni, akkor az egy rohadt ronda devizakereszt lehet, érdemes bottal sem piszkálni.
Minél egyértelműbb a támasz/ellenállás, annál izgalmasabb.
Mivel gyakran túlfut az ár a bejelölt zónán, éppen csak azért, hogy beugrassa a kitörésre játszókat (bear vagy bull trap), türelmesen várunk, hogy fordító jelzést kapjunk. M5-re vagy M15-re leváltva jellemzően MACD divergenciát keresünk, esetleg duplaalj formációt, ha Viagrát raktunk a müzlibe és szuper-agresszívek vagyunk, szokatlanul nagy Pinokkió/Spike gyertyát, engulfing kombinációt.
H1-H4 esetében kedveljük a sávba visszatérést – ilyenkor jellemzően nagy lendülettel mozdul vissza a piac, mert aktiválódnak a kitörésbe beleszaladtak stopjai.
Mi ezeken a fontos szinteken mind a 4 idősíkot nézzük, mert sokszor előfordul, hogy m5-ben nem érkezik szabályos jel, m15-ben igen, h1-ben meg már úgy kitör az ármozgás, hogy lekésünk a belépőről (rossz hozamaránnyal tudnánk csak piacra jutni).
Ezek azok a kereskedések, amelyek döbbenetes nyereséget tudnak nyújtani, 20-30 pipes belépésekkel bátran lehet 150-200 pipes célárral dolgozni. A gond sosem a stratégiával és a setupokkal szokott lenni, hanem magával a kereskedővel, hogy képes-e kibírni és benne maradni a trédben, míg az teljességében kifejlődik. Megtanulni leginkább ezt kell, és ehhez újfent idő szükséges: előzetes kilépési tervvel lépjünk piacra és ahhoz tartsuk is magunkat – ha agresszív követő stopot használunk alacsonyabb idősíkon, legyen úgy, ha a higgadt ’set and forget’ megközelítéssel csak sl-t és tp-t állítunk és hagyjuk, hogy a piac dolgozzon helyettünk, akkor meg ragaszkodjunk ehhez a metódushoz.
Tartsatok velünk – emelt csomagos előfizetőinkkel újra és újra átvizsgáljuk azt a közel 25 devizapárt, amelyekkel mi magunk is kereskedünk, Twitter csoportunkban pedig rendszeresen live feed formájában küldjük ki azokat a helyszíneket, ahol lesben állunk!
Ha tetszett, nyomj egy lájkot :)
A KÉT EDDIG BLOGOLT STRATÉGIÁT WEBINÁRIUM FORMÁJÁBAN IS ÁTTEKINTETTÜK.
A FELVÉTEL SZÁMOS TOVÁBBI INFORMÁCIÓT ÉS TRÜKKÖT TARTOGAT SZÁMOTOKRA:
2014-05-14 19.03 BPAktív daytrading stratégiák from BPForex on Vimeo.